Онкодослідники з Університету Цинциннаті (UC), виявили певний сигнальний маршрут у сполуці мікроРНК MIR-22, що допоможе вилікувати гострий мієлоїдний лейкоз – найбільш поширений тип раку крові і кісткового мозку. Результати цієї наукової роботи були опубліковані 26 квітня в новому випуску журналу Nature Communications.
Гострий мієлоїдний лейкоз (ГМЛ) – найпоширеніший вид гострого лейкозу, який з’являється, коли кістковий мозок починає створювати бласти з генетичними змінами, які «заморожують» клітини в незрілому стані. Ці злоякісні пухлини зазвичай провокують швидке розмноження змінених білих кров’яних клітин. Накопичуючись в кістковому мозку, вони пригнічують ріст нормальних клітин крові, що призводить до зниження кількості еритроцитів, тромбоцитів і нормальних лейкоцитів. Хвороба проявляється у швидкій втомлюваності, задишці, частих дрібних пошкодженнях шкіри, підвищеній кровоточивості, частих інфекційних ураженнях.
Доцент кафедри біології раку в Медичному коледжі UC і провідний автор дослідження Цзяньцзюнь Чен говорить, що мікроРНК відіграють ключову роль у розвитку раку.
«МікроРНК складають клас невеликих некодуючих внутрішніх РНК, які контролюють роботу генів – або підсилюють їх активність, або інгібують (пригнічують) і зводять до мінімуму їх функції. Тобто клітинні організми використовують мРНК для передачі генетичної інформації », – говорить учений.
Попередні дослідження показали, що miR-22 пов’язаний з раком молочної залози і захворюваннями крові, які іноді передують лейкемії. Але команда Чен у своєму дослідженні з’ясувала, що ця молекула може бути і потужним протипухлинним інструментом. Якщо посилити активність гена, який відповідає за синтез miR-22, то лейкозні клітини починають зазнавати труднощів у розвитку, зростанні і розмноженні. Даний тип мікроРНК пригнічує функції деяких пов’язаних з раком генів (crtc1, FLT3 і MYCBP) і блокує метаболічні шляхи, які сприяють хворобі.
Розвиток лейкозу обумовлений втратою ДНК, що відповідає за синтез miR-22. Як показали вчені на дослідах з мишами, його можна зупинити, якщо ввести в клітини кісткового мозку наночастинки ДНК-олігонуклеотидів (молекул нуклеїнових кислот), які несуть в собі мікроРНК.
«Як правило, більшість пацієнтів з гострим мієлоїдним лейкозом не живуть довше п’яти років, навіть при використанні хіміотерапії. Тому розробка нових ефективних методів лікування раку, заснованих на базових механізмах захворювання, вкрай необхідна», – зробили висновок дослідники.
Оригинал статті можете подивитися тут.
Передові технології існують і в Україні. Нажаль, ми звикли вважати, що тільки за кордоном є гарні клінікі, передові технології та професійні лікарі. Так, система медицини в Україні далека від ідеалу, та треба позбавлятися комплекса меншовартості. Зовсім не обов’язково їхати далеко, щоб отримати кваліфіковану допомогу професіоналів. Проект “Біотех-реабілітація поранених” вже півтора роки доводить це. Для наших підопічних передові технології – єдина можливість уникнути інвалідності та фізичних обмежень. І саме на батьківщині їм можуть надати необхідну допомогу. Кількість бійців, яких поставили на ноги лікарі проекту постійно росте. Та ще багато поранених військових потребують медичної допомоги яку їм не можуть надати в державних установах, а часто і закордоном. То ж ми вкотре просимо всіх долучатися до збору коштів та підтримати наших військових.
Бійці на лікування яких триває збір коштів: