Японські вчені ідентифікували гіперактивний ген під назвою ladybird homeobox 1 (LBX1), який запускає генетичну ланцюгову реакцію, що змушує хребет рости ненормально, сприяючи, таким чином, розвитку сколіозу.
«Дослідження, подібні до нашого, які визначають гени, відповідальні за розвиток сколіозу, можуть допомогти в подальшому розробити генетичний тест для виявлення сколіозу до появи симптомів», – сказав автор дослідження професор Чіза Шукунамі (Chisa Shukunami) з Університету Хіросіми.
Дослідники проводили генетичні експерименти з використанням рибок даніо. Вони генетично модифікували рибок таким чином, щоб у них було занадто багато LBX1, а потім спостерігали за тим, як росте їх хребет.
Результати дослідження показали, що у ембріонів рибок даніо, яким ввели додатковий ген LBX1, клітини, відповідальні за розвиток хребта і м’язів спини, були ширше, ніж у здорових риб. У риб, які досить довго прожили, кістки в спині були деформовані, що призвело до розвитку сколіозу. Дослідники вважають, що ця модель є версією розвитку вродженого сколіозу у людей.
Інша група рибок даніо була генетично модифікована для здійснення додаткової експресії гена LBX1 протягом усього їхнього життя, але тільки у певних клітинах. У деяких з цих риб розвинулися кістки правильної форми, але як тільки вони подорослішали, то їх хребет почав викривлятися. Ця модель характерна для більшості випадків розвитку сколіозу у людини, коли викривлення хребта відбувається безпосередньо перед або в підлітковому віці.
Підлітковий ідіопатичний сколіоз вражає 2-4% всіх дітей у віці від 10 до 16 років. Найчастіше він розвивається у дівчаток.
В ході проведення експериментів дослідники помітили, що сколіоз частіше розвивався у самок даніо, ніж у самців. Причини цього явища залишаються загадкою.
«Більш глибоке розуміння генетичних механізмів, які призводять до розвитку підліткового сколіозу, допоможе нам розробити генетичні тести для своєчасного виявлення цього захворювання», – сказав Шукунамі
Дослідження було опубліковане в журналі «PLOS Genetics».
http://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371%2Fjournal.pgen.1005802
Передові технології існують і в Україні. Нажаль, ми звикли вважати, що тільки за кордоном є гарні клінікі, передові технології та професійні лікарі. Так, система медицини в Україні далека від ідеалу, та треба позбавлятися комплекса меншовартості. Зовсім не обов’язково їхати далеко, щоб отримати кваліфіковану допомогу професіоналів. Проект “Біотех-реабілітація поранених” вже півтора роки доводить це. Для наших підопічних передові технології – єдина можливість уникнути інвалідності та фізичних обмежень. І саме на батьківщині їм можуть надати необхідну допомогу. Кількість бійців, яких поставили на ноги лікарі проекту постійно росте. Та ще багато поранених військових потребують медичної допомоги яку їм не можуть надати в державних установах, а часто і закордоном. То ж ми вкотре просимо всіх долучатися до збору коштів та підтримати наших військових.
Бійці на лікування яких триває збір коштів: