Вчені з Бріґгемського Жіночого Шпиталю (Brigham and Women’s Hospital, BWH, США) стали першими, хто заявив про те, що силікатні нанопластинки (відомі як шарувата глина) можуть індукувати розвиток стовбурових клітин в клітини кісткової тканини без необхідності введення індукуючих факторів росту. Синтетичні силікати складаються з простих або складних сполук солей кремнієвої кислоти і знайшли широке застосування у виробництві, як харчові добавки, для виготовлення скляних або керамічних фільтрів тощо.
«З віком підвищується кількість травм і дегенеративних змін кісткової тканини, в результаті чого зростає і потреба в операціях, здатних відновити пошкоджену тканину. Зокрема, особливо необхідною стає розробка нових матеріалів, здатних індукувати диференціювання стовбурових клітин у необхідну тканину. До подібних матеріалів якраз і відносяться силікатні пластинки, які незабаром знайдуть широке застосування в біотехнології та медицині», – каже ґарвардський професор медицини і співавтор дослідження Алі Хадемхоссейні.
Кераміка і подібні силікатні структури вже знайшли широке застосування в імплантації, але те, що нанопластинки, крім заміни пошкодженої кісткової ділянки, забезпечать ще і регенерацію кісткової тканини, робить нове відкриття ключем до створення біологічно активних наповнювачів, дає можливість для ін’єкційного відновлення тканин фактично за допомогою простої глини. Найголовніше – це можливість побудови зруйнованих ділянок кістки за допомогою індукованих стовбурових клітин.
Механізм, який регулює індукцію стовбурових клітин нанопластинками, досі зрозумілий не до кінця, і зараз вчені працюють над вивченням взаємодії між шаруватою глиною і клітинами і, звичайно ж, можливістю вплинути на цю взаємодію, щоб стимулювати процес нарощування загублених ділянок кісткової тканини.
Джерело: http://news.harvard.edu/…/…/2013/05/using-clay-to-grow-bone/
Біотехнології вже досить довго використовуються і в Україні. Нажаль, ми звикли вважати, що тільки за кордоном є гарні клінікі, передові технології та професійні лікарі. Так, система медицини в Україні далека від ідеалу, та треба позбавлятися комплекса меншовартості. Зовсім не обов’язково їхати далеко, щоб отримати кваліфіковану допомогу професіоналів. Проект “Біотех-реабілітація поранених” вже півтора роки доводить це. Для наших підопічних передові технології – єдина можливість уникнути інвалідності та фізичних обмежень. І саме на батьківщині їм можуть надати необхідну допомогу. Кількість бійців, яких поставили на ноги лікарі проекту постійно росте. Та ще багато поранених військових потребують медичної допомоги яку їм не можуть надати в державних установах, а часто і закордоном. То ж ми вкотре просимо всіх долучатися до збору коштів та підтримати наших військових.
Бійці на лікування яких триває збір коштів: