Як розповісти про важливий науковий захід так, аби читач не заснув на першому ж реченні? Можна спробувати формально: квіт науки, зібралися, погомоніли, сивочолий академік проголосив, голомозий професор доповів, всі подрімали і розійшлись. Певні, тут читач уже й сам солодко позіхатиме. Та ми хочемо розповісти про дійсно важливе, тому підемо іншим шляхом. Почнемо цю історію з самого початку.
Вже четвертий рік в Україні працює унікальний волонтерський проект «Біотех-реабілітація поранених». Волонтери People’s Project збирають кошти, а науковці та лікарі клініки ilaya лікують поранених бійців АТО, яким не може допомогти традиційна державна медицина: занадто вже тяжкі у них травми. Потрощені ноги, скалічені руки, знищені суглоби, переломи, які геть не зростаються, рани, що роками стікають кров’ю та гноєм. Так сталося, що у проекті застосовують інноваційні технології, яких ще немає у державних лікарнях: науковці проекту вирощують для бійців нові кістки та врощують їх у місця травми, самі ж поранення швидко та ефективно загоюють за допомогою концентрату специфічних стовбурових клітин – їх відбирають у самого пацієнта, культивують у лабораторіях та насичують ними зони, де необхідне відновлення. Це стимулює активне зцілення всіх тканин, а завдяки використанню клітин самого пацієнта, без чужорідних матеріалів, найскладніші рани загоюються швидко та без і коротко-, і довгострокових ускладнень.
Юнак Олег. Сам ледь не вмер, дивом видряпався, а клітинні технології «Біотеху» допомогли відростити наново знищені руку та ногу
Так, згодні, звучить на межі фантастики. Проте на користь цих технологій говорить практика застосування: лише в Україні вони вилікували вже близько сотні тяжких безнадійних пацієнтів, що, згідно вироку державних лікарів, мали б довіку стати тяжкими інвалідами на візках та протезах. В останні роки ці технології активно вивчають та застосовують у провідних клініках цивілізованого світу. Скажемо лишень, що у провідному американському військовому науково-медичному центрі імені Уолтера Ріда, де лікують ветеранів та навіть президентів, активно застосовують методи клітинної регенерації тканин. Лікують клітинами і спортсменів: певний медичний американський проект, що застосовує клітинні технології, вже перевалив позначку у 50 000 тисяч відновлених пацієнтів. А от в Україні із цим проблема: очільники Мінохорони здоров’я ставляться до застосування цих технологій мов до волохатого павука: з якоюсь публічною відразою та огидою, навіть попри той колосальний потенціал, який мають ці методи лікування. Тим більше у часи активної війни!
На щастя, ситуація потроху змінюється на краще: проміж українських лікарів достатньо світлих голів, аби вони цікавилися новинками наукового світу та можливістю впровадити ці методи і в українські медичні реалії. І піонери клітинних технологій в Україні, головні практики проекту «Біотех-реабілітація поранених» радо йдуть назустріч колегам.
Ось Володимир Федорович Грицик: він спеціалізується на неврології і активно застосовує новітні клітинні технології в рамках проекту
У ході одразу двох наукових конференцій лікарі проекту активно розповідали про особливості технології науковцям та лікарям. Біологи розповіли про тонкощі розвитку та культивації клітин, а лікарі – про те, як правильно застосувати клітинні біоматеріали вже у практичному процесі лікування.
А це Володимир Михайлович Оксимець: він бере вирощену кістку, вставляє її куди слід, потім трішки магії, і от – рука чи нога як новісінька! На фото теж знімки Олега, хоча згадали й про Ігоря. Почитайте неймовірні історії хлопців!
Поговорили і про інший проект: спільну ініціативу Центру People’s Project, клініки ilaya, фахівців Національного Університету ім. Богомольця та Київського опікового центру. Сьогодні проект «Банк шкіри» за допомогою клітин успішно відновлює пацієнтів з найтяжчими опіками. Що радує особливо, організатором одразу двох заходів, – міні-симпозіуму та конференції, – виступив державний Інститут генетичної та регенеративної медицини НАМН України. Це значить, що нові технології дійсно цікавлять медиків та все глибше проникають у наукову спільноту України!
Нам доводилося зустрічати юних студентів-лікарів, у яких, при згадці про можливості клітинних технологій, буквально загоряються очі. Ми на власні вуха чули, як медичні світила у складних випадках рекомендують звертатися саме по клітини до «Біотеху». Ми знаємо, наскільки активні розмови щодо нових наукових можливостей точаться у коридорах відповідних медичних відомств. Ми певні, що тонкий струмочок знань зрештою розмиє плотину бюрократів, медичних луддитів та неуків, що гальмують усю українську науку. Добре тільки, щоб не було занадто пізно: адже багато пацієнтів потребує такої допомоги уже сьогодні, і поки точиться ця боротьба, багато хто з них вже втратить свій шанс!
Проміж іншого, допомогти в цій ситуації може кожен із нас: поки науковці чубляться з бюрократами за впровадження нових технологій, ми, функціонери проекту, продовжуємо нашу маленьку практичну справу і лікуємо поранених бійців. Звісно, це вартує грошей, держава ж лікувати цих поранених відмовляється – вона вже поставила на них хрест. Саме тому врятувати поранених бійців ми можемо виключно коштом пожертв. Ваші внески на рахунок благодійного проекту «Біотех-реабілітація поранених» допоможуть нам відновити ще кількох хлопців. Зрештою, ми зможемо просто повернути їх до нормального людського життя. Мов страшний сон, забути про можливе довічне каліцтво, ходити на власних двох, обіймати дитину живою рукою. Хіба ж воно того не варте?