Остеоартрит – широко поширене ревматичне захворювання, що пов’язане з порушенням балансу в гомеостазі хрящової тканини. Клітинна терапія з використанням мезенхімальних стовбурових клітин (МСК) вважається перспективним методом лікування цієї хвороби. МСК різного походження можуть мати і різну здатність до хондрогенезу.
Вчені з тайванського Taipei Medical University Hospital у своєму дослідженні порівнювали ефективність клітинної терапії остеоартриту (ОА) за допомогою МСК з кісткового мозку (МСК-КМ) і з пуповинної крові (МСК-ПК).
Спочатку вчені порівняли фенотип МСК, який визначається поверхневими маркерами, і здатністю клітин до мультипотентного диференціювання. Потім використовували систему кокультивування, щоб порівняти стадієспецифічні молекулярні патерни під час хондрогенезу комітованих МСК.
Для оцінки терапевтичної ефективності комітовані до хондрогенезу МСК інкапсулювали у хрящ, який формується, і поміщали у мікрооточення з прозапальних цитокінів. Далі оцінювали хондрогенний і такий, що визначається цитокінами, запальний профіль комітованих МСК.
Обидва типи МСК не експресували гемопоетичні маркери і експресували характерні для мезенхімальних клітин маркери і маркери адгезії.
У МСК-ПК виявився значно вищий хондрогенний потенціал і більш слабкі здібності до остеогенезу і адіпогенезу, ніж у МСК-КМ. В процесі хондрогенезу комітовані МСК-ПК продемонстрували значно вищі показники клітинної проліферації, вони продукували більше молекул клітинної адгезії і сигнальних молекул, а також демонстрували більш високу експресію специфічних для хондрогенезу генів.
У тривимірній моделі ОА комітовані МСК-ПК також сильніше зменшували вміст запальних цитокінів, відновлюючи експресію колагену II та протеогліканів.
Аналіз цитокінового профілю показав більш високу експресію IL-10, ICAM-1 і TGF-β1 в МСК-ПК.
Таким чином, отримані в дослідженні дані говорять про значні переваги МСК-ПК відносно МСК-КМ при регенерації хрящової тканини. Ці клітини показали кращий терапевтичний потенціал у лікуванні ОА і можуть бути рекомендовані для клінічного застосування.
Матеріали дослідження представлені в статті http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23557858
Біотехнології вже досить довго використовуються і в Україні. Нажаль, ми звикли вважати, що тільки за кордоном є гарні клінікі, передові технології та професійні лікарі. Так, система медицини в Україні далека від ідеалу, та треба позбавлятися комплекса меншовартості. Зовсім не обов’язково їхати далеко, щоб отримати кваліфіковану допомогу професіоналів. Проект “Біотех-реабілітація поранених” вже півтора роки доводить це. Для наших підопічних передові технології – єдина можливість уникнути інвалідності та фізичних обмежень. І саме на батьківщині їм можуть надати необхідну допомогу. Кількість бійців, яких поставили на ноги лікарі проекту постійно росте. Та ще багато поранених військових потребують медичної допомоги яку їм не можуть надати в державних установах, а часто і закордоном. То ж ми вкотре просимо всіх долучатися до збору коштів та підтримати наших військових.
Бійці на лікування яких триває збір коштів: