Теноліз! Саме такий подарунок до Новоріччя отримав Володимир, учасник волонтерського проекту «Біотех-реабілітація поранених». Хоча ви, напевно, вже й знаєте, проте пояснимо для наших нових читачів: теноліз – це пластична операція, у ході якої лікарі буквально обмацують кожен міліметр сухожилля, та звільняють його від рубців, спайок з сусідніми сполучними тканинами та усього іншого, що заважає нормальній роботі цього сухожилля. От саме таку операцію і провели Володимиру: адже саме зараз лікарі відновлюють сполуку його ахіллового сухожилля із рештою структур ноги.
Зараз свою ногу Володимир носить ось у такому симпатичному, мов у Святого Миколая, мішечку
До проекту Володимир втрапив без п’ятки. Так, без перебільшень: ворожий осколок тяжко скалічив стопу і вирвав цю вкрай важливу кістку під корінь. Лікарі проекту відібрали у Володимира певну кількість клітинного матеріалу, відсепарували із нього необхідні культури стовбурових клітин та культивували їх у лабораторних умовах до необхідної кількості.
Ось такою нога була на початку
Крім іншого, хірурги підготували місце до пересадки, а дефект м’яких тканин закрили клаптями шкіри та підшкірних тканин. Не знаємо, де саме їх узяли, але, здається, і посьогодні Володимир – єдиний пацієнт проекту з волохатою п’яткою. У скорому часі хірурги фактично виростили для Володимира нову п’яткову кістку, прикріпили її ортопедичними гвинтами і щедро обсадили стовбуровими клітинами – аби краще вростало й загоювалось.
А це – очевидна різниця на рентгенівських знімках
Насьогодні лікарі у повній мірі відновили п’ятку, і от постало питання: а що ж далі? Адже саме до знищених кісток раніше кріпилося ахіллове сухожилля, а вже воно саме – до м’язів гомілки, які дозволяють людині рухати стопою. Отже, найімовірнішим варіантом був артродез: цебто якби хірурги намертво скрутили стопу із гомілкою, і от на такій негнучкій нозі Володимир би якось навчився кульгати.
Та, на щастя для чоловіка, лікарі вирішили не зупинятись на зробленому. Так вже сталося, що на рештках сухожилля знайшовся фрагмент кістки – дивом відкришився, залишився неушкодженим. Нині команда Володимира Оксимця взялися за неймовірне: вони підтягують сухожилля, що трохи всохло і вкоротилося без роботи, до фізіологічної довжини. А от згодом – уже за лічені тижні, зараз не вистачає ще семи міліметрів, – приростять той шматочок кістки до нової п’ятки. Звісно, все це супроводжують регулярні пластики: сухожилля, що вросло у сполучні тканини навколо, треба потроху вивільняти. Після певної реабілітації та відновлення, все це дозволить Володимиру знову рухати стопою точнісінько так само, як він робив це до поранення.
Хірурги патрають його ногу чи не щомісяця, а він все рівно сміється, мов хлопчисько
Ну і наостанок. Травматична ампутація п’ятки? У державному шпиталі цей діагноз – вирок на ампутацію, адже методів, аби відновити такий дефект, традиційна медицина не має. Навіть німецькі медики, які оглядали Володимира, розвели руками і порадили хіба що ортопедичне взуття. Виключно завдяки спільній волонтерській ініціативі Центру People’s Project та клініки Ilaya, тяжкопоранені бійці мають надію відновитися до максимально можливого рівня. Четвертий рік війни, четвертий рік лікування поранених, а держава і далі ігнорує і весь проект, і фантастичні можливості, які для медицини відкривають ці технології. Ну, що ж. Немає нас офіційно, то і немає – будемо лікувати попри усе. От тільки робити це без вашої допомоги ми просто не в змозі: весь волонтерський проект, який повертає бійців до життя, існує виключно на пожертви добрих людей. Тож якщо вам небайдужі ті хлопці, які віддали здоров’я за наш з вами спокій, якщо ви хотіли б хоч трішки віддячити – навіть кілька гривень на рахунок проекту «Біотех-реабілітація поранених» і справді трохи наблизять одужання цих чудових хлопців. Друзі, не лишайтеся осторонь – це та проблема, яку ми можемо вирішити тільки спільними силами.