Одеса вирує! Сміємо нагадати, що саме зараз там та на території трьох прилеглих до моря областей України у повний розпал проходять міжнародні військові навчання Sea Breeze – 2019. У навчаннях беруть участь зо 30 військових кораблів – грізні бойові судна, канадський фрегат Toronto, британський есмінець D37 Duncan, турецький фрегат F241 Turgutreis, румунський F221 Regele Ferdinand, американські новітній десантно-транспортний катамаран USNS Yuma класу Spearhead та ракетний ескадрений міноносець USS Carney DDG64.
Новітній десанто-транспортний катамаран ВМС США USNS Yuma
Звісно ж, до цих сил долучився і флагман українського Флоту фрегат “Сагайдачний”, та ряд інших суден не з такими гучними назвами, проте вбивчих для морських сил агресора. Загалом же у навчаннях беруть участь військові сили США, Великобританії, Канади, Італії, Туреччини, Польщі, Норвегії, Болгарії, Греції, Румунії, Данії, Латвії, Естонії, ОАЕ, Швеції, України, Молдови та Грузії.
Ескадрений міноносець Флоту Її Королівської Величності D37 Duncan
За легендою навчань, умовний ворог блокуватиме витік Дунаю до моря, а спільні міжнародні сили Морської охорони мають деблокувати зону та забезпечити безперешкодний прохід суден річковими та морськими шляхами. Саме тому до Військово-морських сил значною мірою долучилися і підрозділи прибережних військових сил, от зокрема артилеристи України та США вже провели потужні спільні стрільби.
Маневри румунського фрегату F221 Regele Ferdinand у Каботажній гавані Одеського морського порту
Навчання викликали такий ажіотаж у одного агресивного та зажерливого східного сусіда України, що ті екстрено розпочали і власні маневри флоту. У тимчасово окупованих акваторіях Чорного моря, в густій пелені мазутного чаду коптять небо іржаві ночви та ширяє авіація морського та прибережного базування. Що ж, можливо саме тому неподалік курсує і французький корабель радіоелектронної розвідки A759 Dupuy de Lome. У навчаннях він участі не бере, проте пильно стежить за силами збуреного агресора, провадить радіоелектронну розвідку та збирає відповідну унікальну інформацію, яка може знадобитися у майбутньому.
Величний та неймовірно красивий французький корабель радіоелектронної розвідки A759 Dupuy de Lome
До всього, участь у всій цій активності беруть і українські водолази: ну як же, війна, хоч і умовна, як обійтися без підводних диверсійних та розвідувальних підрозділів. 125 водолазів з шести країн, в тому числі й України, братимуть участь в порятунку, подальшому розмінуванні та убезпеченні судна, що терпить лихо та просто на очах умовно йде на дно. І ми радо бачимо на фото знайомі обличчя: військові підводники, яких ми підтримуємо у рамках проекту “Школа військових водолазів“. Адже українські водолази – і справді та грізна сила, з якою змушений буде рахуватися кожен, у кого не стане клепки посягати на Україну.
От саме своєю відданістю справі, наполегливістю, попри всі матеріальні умови, завзяттям та навіть запеклістю і змушують до щирої хорошої посмішки українські підводники. Тож водолази військових флотів НАТО щиро усміхаються й дякують всім, хто підтримує їхніх українських колег. Ні, чесно, справді дякують
Та є в цьому і нотка суму. Попри весь запал, попри унікальні уміння та досвід, не кожен український водолаз може похвалитися сучасним спорядженням, необхідним для виконання усього спектру бойових задач. Значну частину нагальних потреб закривають саме волонтери, і от ми вкотре звертаємося до вас із розважливим проханням про посильну участь. Так, аби хлопці не соромилися перед Флотами усього світу драними гідрокостюмами чи аквалангами, з якими кіношні злочинці ловили ще Іхтіандра. Підводний флот – вкрай важливий елемент нашої обороноздатності. Тож якщо певні офіцери та відомства, відповідальні за матеріальне забезпечення Флоту, дарма їдять свій хліб, то подумати про справжню, а не паперову військову міць мусимо уже ми з вами. Друзі, долучайтесь, будь ласка – сума до збору там невелика, й інколи навіть кілька гривень грають дуже важливу роль.
Трішки емоційно, та скажемо вже і від себе. Чи бачили ви Чорне море, чи, можливо, саме там, на пляжі, зараз читаєте цю новину, ліниво гортаючи текст на екрані телефону? Чи пам’ятаєте ці ніжні хвилі, які трішки суворо, але так привітно лоскочуть ноги? Золоті піски і розсипи дрібненьких мушельок, подих солоного морського бризу та безмежний спокій. Згадайте золоте сонце Криму, дикі гори та шалені вітри окупованого, підло украденого в нас усіх півострову.
Скільки в нас того моря лишилось? Якщо що, – а ви ж не думаєте, що окупант відмовився від планів подальшого наступу, – хто повстане на захист нашого узбережжя? Ви? Ми? Станемо на березі з палицями та рогатками, будемо дмухати у вітрила кораблів агресора, щоб відігнати їх подалі у море? Натравимо на них розлючених дельфінів та рапанів? Тож з повним розумінням та усвідомленням, ми підтримуємо справжніх фахівців, тренованих морських горлорізів, тих, хто не посоромиться потопити будь-який корабель агресора підводною міною, висадитися та викрасти якогось контр-адмірала ворога, зробити… Зробити будь-що, щоб Україна залишалася Україною, на суші, воді чи в повітрі. Долучайтесь, доки є така можливість робити це спокійно та заздалегідь. Щоб потім не сумувати за втраченим у ностальгії до кінця своїх днів.
За актуальні фото дякуємо одеському виданню Думская, ІА МОУ “Армія Inform” та особисто пану Євгену Силкіну.