Здавалося б, військові водолази… Сьогодні пересічний українець розуміє, яка роль в захисті України відведена танкісту, зв’язківцю, артилеристу. За час війни усі, хто цікавиться новинами з фронту, навчилися відрізняти артрозвідку від аеророзвідки. Ми просто звикли до думки, що ці відважні люди бережуть наш спокій, і їхня робота – надважлива. А що ж водолази? Яку роль грають ці специфічні та непомітні профі?
Лінія фронту не обмежується лише сушею. Своєрідне розмежування проходить і водній поверхні. У прифронтовому Маріуполі, наприклад, захист Азовських рубежів починається саме під водою. Адже та частина корабля, що прихована під водою – надзвичайно зручне місце для кріплення сторонніх предметів. Це може бути і зброя, і контейнер з наркотиками (і такі знахідки для водолазів – давно не новина), і якийсь радіолокаційний прилад, а може бути – і вибухівка. Нічого дивного, адже від узбережжя Азовського моря до зони бойових дій – лише кількадесят кілометрів.
Тому проект «Школа військових водолазів» перш за все взявся за підвищення кваліфікації водолазного загону саме прикордонників. Ці хлопці виконують і бойові задачі, і відносно мирні. Полагодити корабель під водою, обстежити його на предмет ушкоджень чи заплутаних сіток, викрити перевезення контрабанди – це все буденні для них задачі. Війна внесла в їхню роботу корективи – тепер вони йдуть під воду, шукаючи не лише ушкодження і заборонені грузи, але й вибухівку або ж навіть ворожих диверсантів!
Нещодавно на бойовому патрулюванні морських просторів побували журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії». Дивіться у сюжеті, з якими небезпеками чи не щодня стикаються українські морські прикордонники.
Здавалося б, за більше ніж три роки війни з моря на нас ворог активно не наступав. Але ж ні! Насправді, Маріупольські прикордонники вже фіксували випадки зухвальства: коли диверсійна група, бойовики так званої «армії ДНР», підпливли катером до маріупольського берега і збиралися накрити позиції прикордонників мінометним вогнем.
Звичайно, хвалений «флот ДНР» – це лише кілька рибальських катерів. Але ж ми розуміємо, що найбільшої шкоди можуть завдати не театралізовані війська невизнаних республік, а саме флот РФ – країни-агресора, з якою ми маємо спільний кордон, в тому числі і морський. Ми вже писали про випадок перетину водного кордону навіть з території РФ – власне, якби не щоденна праця Морської охорони, такі «набіги» могли б стати чи не щоденною реальністю.
Зараз же водолази цього загону вже вдруге пройшли тренування за програмою «Школи військових водолазів», і готові до виконання задач будь-якої складності – як цивільних, так військових. Під час тренувань кореспонденти Радіо Свобода «Донбас.Реалії» провели два дні з водолазами та інструкторами, ретельно фіксуючи всі таємниці та цікавинки навчання Маріупольського загону Морської охорони в рамках проекту. І з цього народилася ціла інтерактивна подорож до військових водолазів. Подивіться обов’язково!
Міні-сайт, присвячений «Школі військових водолазів» – тут.
А тим часом, тренування в рамках проекту продовжуються. Просто зараз своєї черги чекають групи водолазів з Одеського загону прикордонників та навіть морський спецназ! До речі, підрозділи водолазів є в усіх родах військ, окрім авіації. Тож роботи нашим інструкторам вистачить! Допомагаючи «Школі військових водолазів», ви інвестуєте в безпеку українського кордону. Кожна гривня допомагає військовим водолазам якісно виконувати свою щоденну роботу, а вам – спати спокійно і навіть не підозрювати про те, яка вона насправді небезпечна.