За останніми подіями вже дещо забулося те, що епідемія коронавірусної хвороби продовжує ширитися і світом, і, зокрема, Україною. За добу, що минула, налічили 1433 нових випадків захворювання. З них – 116 дітей та 65 лікарів і медичних працівників. В цілому, ми маємо 84 548 хворих, 45 686 з яких вже одужали. Частину у 9400 від цього числа становлять саме медики. Вже не одужають 1970 хворих, і це лише офіційно підтверджені випадки, де причиною загибелі стали наслідки Ковід-19.
У порівнянні з минулими показниками, рівень захворюваності продовжує зростати, і за останній місяць приріст склав аж 40%. Відзначимо лишень, що лікарні мобілізуються на роботу із усе більшою кількістю пацієнтів, МОЗ готує все більше лікарень для специфічної шпиталізацї хворих, тому чи друга це хвиля, чи друга із половиною, а чи вже навіть третя – точне визначення тут вирішального значення не має.
Втішно бачити, що й наші зусилля дають свій результат. Певний період ми присвятили аналізу офіційних даних стосовно медичного забезпечення лікарень. В тих регіонах та закладах, де ми з вами опікувалися забезпеченням лікарів захисними засобами, ситуація із захистом формально дещо стабілізувалася. Обсяги благодійної допомоги подекуди дорівнюють, а за деякими позиціями навіть перевищують кількісні показники державного забезпечення. Спільними силами нам вдалося створити той запас захисних засобів, які захищають самих лікарів та всіх інших працівників лікарень від зараження. А це – і просто прекрасна спільна справа на користь лікарів, які нас рятують, і певна, як би цинічно це не звучало, економія людського ресурсу на фронті війни із Ковідом.
Але є і неприємні винятки, мова зокрема про Миколаїв. Деякі лікувальні заклади муніципального підпорядкування й досі не отримують належного забезпечення. Нагальні потреби перших днів епідемії ми закрити допомогли, передали запаси захисного одягу, спорядження та витратних матеріалів. Аж ось ізнов: попросили забезпечити декілька медичних центрів витратними матеріалами для проведення імуноферментних аналізів. Місто за власний кошт наче купує, але доки проведуть тендери та закупівлі – сказали, викручуйтеся самі, як знаєте. До того ж, як бачимо зараз, за офіційними документами, закуповують ту кількість витратних матеріалів, яка реальної потреби в них навряд чи закриє.
Так, за офіційними даними все гаразд: у опорних медичних закладах нестачі наче й справді немає. Та як бути з лікарнями, які не мають статусу опорних, які не включають у звітність та статистику, але до яких щодня звертаються потенційно заражені пацієнти з різними іншими проблемами? Це от велике, відкрите і досі питання.
Ті ж лікарні сьогодні знову звернулися, попросили ще медичних масок. Так, формально мають і навіть видають: але в тій кількості, яка не закриває реальної потреби. З огляду на те, що кількість хворих тільки зростає, лікарні до нової хвилі епідемії не готові. Звісно, купимо і передамо, лікарям і справді треба. Але ж геть не все мусять робити виключно волонтери.
Наостанок ми вчергове згадаємо про те, що резерв за проектом практично вичерпано. Поточні потреби ми більш-менш закрили, хоча імовірно, що у скорому часі, з погіршенням епідеміологічної ситуації, нам і далі доведеться закривати запити лікарів по всій Україні. Тож якщо вам все ж захочеться долучитись до справи та підтримати цей проект – ми пручатися і відмовлятись не будемо. Все це ще буде потрібно.