Вашій увазі ми пропонуємо чергову розповідь нашого доброго друга, що присвятив життя саперній справі. Ця частина розповіді – про підлий та смертоносний вибуховий пристрій, який практично неможливо ані розмінувати, ані знайти інакше, окрім як уже після підриву.
Сьогодні я скажу кілька слів про пристрій, зустрітися із яким не має бажання жоден сапер. Називається він «неконтактний вибуховий пристрій НВП-У «Охота». Якщо спрощено, комплекс «Охота» являє собою електронний блок керування, сейсмодатчик та п’ять накольних механізмів для мін. Блок керування встановлюють у землю, а навколо нього «зірочкою», перекриваючи сектори ураження одна одної, ставлять міни ОЗМ-72. Можна встановлювати й інші міни, проте саме ОЗМ-72 використовувати у складі «Охоти» найбільше доцільно.
Один з комплексів «Охота», дивом знешкоджений у зоні АТО
Що відбувається по тому, як сапер завершує монтаж і пристрій стає на бойове зведення. Заради економії електроенергії, комплекс переходить в режим очікування та терпляче чекає на свою жертву. Коли у зоні відстеження, а це понад сто п’ятдесят метрів, з’являється ціль, блок керування «прокидається» та аналізує поведінку жертви. Сейсмодатчики комплексу з точністю у тисячні долі відсотка визначають саме пересування людини, хай то кроком, бігом, повзком чи на лижах. Електроніка міни вкрай точно зчитує сигнатуру пересування саме на двох ногах, тому на тварин, транспорт чи інші подразники ця пастка не реагує.
Коли розпізнана ціль входить у зону ураження, а це метрів зо тридцять, – нагадаємо, зони ураження мін перекривають одна одну, – спрацьовує перша міна. ОЗМ-72 вискакує на висоту до метра, і понад дві тисячі елементів ураження, кульки чи металеві фрагменти, мов мітлою, вимітають усе живе у радіусі кількадесят метрів навкруги. Далі вже за ситуацією – або ж поранена людина намагається відповзти, і підриває вже другу міну. Або ж товариші пораненого вважають, що це підрив на одиничній міні, кидаються йому на допомогу і стають жертвами чергових вибухів. Так продовжується, доки не спрацює вся «квіточка» з п’яти мін. Після цього, одночасно з останньою міною, вже блок керування, споряджений вибуховим зарядом, підриває сам себе – міна ж бо незйомна і намагається оберігати свої секрети. Те ж відбувається і у випадку, коли комплекс цілі не дочекався, і батарейки сідають – тоді блок керування підриває усі п’ять мін і знищує сам себе. Втім, залежно від умов довкілля, такий комплекс може у автономному режимі стояти на бойовому зведенні до 9 місяців, весь цей час являючи собою смертоносну пастку.
Влаштування міни ОЗМ-72
Порад по знешкодженню цієї погані я давати не стану, тому що будь-які поради тут недоречні і бути їх просто не може. Одиничні випадки, коли саперам все ж вдавалося демонтувати споряджену «Охоту» на бойовому зведенні, можна пояснити хіба що виробничим браком комплексу або ж фантастичним, просто неймовірним везінням, випробовувати яке зайвий раз просто не варто.
Якщо врахувати той доведений факт, що окупанти використовують комплекси «Охота» на території бойових дій на тимчасово окупованому Донбасі, слушна порада може бути лише одна. Якщо хтось із бійців підірвався на міні типу ОЗМ, не варто у жодному разі одразу ж кидатися на допомогу, а евакуацію пораненого проводити виключно за допомогою саперної «кішки». Цинічно, проте правдиво: один загиблий – це краще, аніж одразу п’ять. Будьте вкрай обережними і пам’ятайте, що права на помилку у сапера просто немає.
Разом переможемо!
Нічний Cталкер спеціально для People’s Project.
Ми ж додамо, що міни, вибухівка, кулемети, ракети, танки, та інше залізяччя – усього лише механізми, абсолютно безпечні без злої волі, що їх направляє. Ідея знищити саму українську державу, вбити чи поневолити якомога більше українців – все ще ключова ідея «русского міра», у тіні якого ми живемо і посьогодні. Саме тому єднання зусиль та збройний опір агресії убивць наш єдиний спосіб врятуватися від повного знищення. Ми пропонуємо вам зручний спосіб долучитися до опору: у рамках проекту «Оперативне реагування» ми збираємо посильні пожертви з усього світу, а на зібрані кошти купуємо необхідне спорядження для підрозділів, що тримають оборону на передовій. Саме зараз один із саперних підрозділів звернувся до нас по допомогу, перелік потреб ми уточнимо та опублікуємо дещо згодом. Ми закликаємо вас долучатися, адже перемогти у цій війні ми можемо тільки разом!