Якби не унікальний проект «Біотех-реабілітація поранених», Олександр довіку скакав би на незугарному протезі або скнів у чотирьох стінах. Чоловік і зараз каже: поки вбраний у апарат Ілізарова, поки доводиться кульгати на милицях, виходити на вулицю, під погляди інших людей, якось незручно – Олександр більше сидить удома, з сумом дивиться у вікно і чекає, доки син повернеться зі школи.
Олександр та його чарівна дружина Оксана. Чоловік став на ноги вже після перших операцій у проекті
Новітні технології дали Олександрові надію. Воював у лавах 93 ОМБр. У жорстокому обстрілі під Авдіївкою ледь не втратив всю ногу. Міна впала зовсім поруч, і гомілку, і все тіло тяжко посікло осколками. У шпиталі в Дніпрі врятували життя, а от що робити з ногою не знав ніхто. Сім операцій, численні обстеження – та нога так і не зросталася докупи. Зрештою, лікарі прямо так і сказали: рік помучишся, поскачеш, а потім приходь, ми її тобі відріжемо. Зрештою, доля звела Олександра з іншим учасником проекту, якому от щойно успішно відновили стопу – теж Олександр, колишній пацієнт «Біотеху» порадив бідоласі й самому звернутися до унікальних фахівців. Первинне обстеження вже у рамках проекту показало: понищена кістка не зростається, інфекція та патологічні процеси винищили сім сантиметрів довжини усієї ноги. Крім того, є і тангенціальний дефект – не у довжину кістки, а по бічній поверхні, викришило велику кількість кісткової тканини. От через цю тяжку травму нога і не зросталась.
От із цього ми починали лікування Олександра
Два роки, як чоловік долучився до проекту. Так, часу минуло і справді багато – проте і зробити встигли уже нівроку. За час лікування Олександру сукупно виростили майже 20 сантиметрів відсутньої кістки. От тільки уявіть – двадцять сантиметрів! Звісно, традиційна медицина теоретично могла б допомогти, – якби дозволяло жорстке законодавство, лікарі могли б узяти кістку донора, вживити її у місце дефекту, все життя пацієнт пив би потужні імуносупресори – так, аби організм не відторгнув, не знищив чужорідне тіло. Крім всього, з придушеним імунітетом Олександр страждав би від найлегших інфекцій, які тільки – чих!, принесла дитина із школи, і все, ти вже на межі смерті. Хіба ж це життя?
Одна із численних операцій вже у рамках проекту
Біотехнологи проекту виростили для Олександра нову кістку відповідного до дефекту профілю – і все це із власних тканин чоловіка. Подальше застосування клітинних технологій – занесення у зону зрощення концентрату відповідних стовбурових клітин, які відповідають за відновлення, – гарантує швидке та ефективне зрощення кістки із трансплантатом у справжній моноліт. Власне, це уже й відбулося, адже основну операцію з трансплантації Олександр успішно вже пережив. Той же гель, насичений стовбуровими клітинами, відновив і дефект бійної поверхні: заросло, наче так і було.
Відновлена кістка фізіологічної довжини у процесі зрощення. Трохи згодом покажемо остаточний результат
Та ходити поки ще рано. Насьогодні лікарі чаклують над сполученням гомілки та стопи – вибухом знищило і нерв, і відповідний м’яз, тому відновити повноцінну роботу суглоба практично неможливо. Саме тому лікарі сполучили суглоб у жорстку конструкцію – так, аби Олександр міг пристосуватися та наступати на жорстко зафіксовану стопу. Трішки потренується, трішки покульгає – і з часом повноцінно ходитиме на власних, живих двох. За два місяці Олександр прибуде на контрольний огляд. За його результатами і буде ясно: чи ще трішки скоригувати та продовжити лікування, чи починати курс розробки та реабілітації.
Повний курс лікування оплатив Всеукраїнський центр волонтерів People’s Project. Це обійшлося нам майже у півмільйона гривень, всі ці кошти ми зібрали у якості благодійних пожертв від громадян та колишніх роботодавців Олександра, підприємства «Інтерпайп». Держава стабільно стоїть осторонь цього процесу: через позицію очільників МОЗу, згідно якої «застосування клітинних технологій не є кращим за комплекс традиційних заходів», кошти на таке лікування не виділяють. А є воно кращим, чи не є – всі ми бачимо очевидне, адже проект вже відновив майже сотню поранених бійців, допомогти яким державні лікарі так і не спромоглися. Що ж, хай так, нам і далі робити своє – відновлювати тяжкопоранених бійців, які звернулися до проекту по допомогу. Нам і далі вкрай потрібна ваша участь: використати останній шанс ці хлопці можуть лише із вашою допомогою. Кожна гривня пожертв на рахунок проекту «Біотех-реабілітація поранених» йде на відновлення наших поранених захисників – рух коштів ви завжди можете побачити у нашому прозорому онлайн-звіті. Друзі, долучайтеся – вони можуть сподіватися лише на нас із вами.