На лікування він чекає з весни — саме тоді Віталій вирішив долучитися до «Біотеху». Рік у державних шпиталях пройшов намарне: тяжкий перелом ноги традиційна медицина вилікувати не в змозі. Що робити далі лікарі не знають, тому Віталія просто виписали додому. Хлопець розсудив досить резонно: якщо можуть допомогти інноваційні технології, то чому б і не спробувати. А якщо вже втратив здоров’я, захищаючи батьківщину у війську, то і оплатити таке лікування мусить держава. Та тільки сталося не так, як гадалося: Віталій написав лист до Мінсоцполітики з проханням виділити кошти. Та відповіді немає і посьогодні: виділення коштів блокує Мінохорони здоров’я, яке виступає категорично проти фінансування інноваційних методів лікування.
Первинний огляд, літо 2016: перелом не зрощено, уламки так-сяк тримає купи пластина
Віталій має застарілий складний перелом гомілкових кісток. Його він отримав у липні 2015-го біля Артемівська: втрапив у ДТП під час руху колони військ. Ногу Віталія тяжко потрощило — гомілка буквально перетворилася на друзки. Чоловік пройшов три шпиталі, в Артемівську, Харкові та Вінниці йому зробили 11 операцій. Втім, кістка так і не зрослася: у місці перелому сформувався несправжній суглоб, спроба скріпити уламки кістки пластиною виявилися марними, а з часом у осередку травми розгорівся лютий остеомієліт.
Первинний огляд, літо 2016: м’які тканини потребують пластики, хрестоподібна зв’язка розірвана
Сукупний дефект кістки складає шість сантиметрів: звісно ж, нога вкоротилася і стала майже нездатною до ходи, а державні лікарі просто розводять руками. Допомогти могли б клітинні технології , які застосовують у рамках проекту «Біотех-реабілітація поранених» – потрощені кістки могли б скласти докупи і зростити за допомогою клітинних технологій. Єдина проблема — де взяти кошти.
Насьогодні, доки Віталій поневірявся державними інстанціями у пошуках грошей на лікування, не виведені у правильне положення кістки сформували несправжній суглоб, тож нога лишається вкороченою, викрученою і майже недієздатною. Віталій ледве шкутильгає із паличкою, а скалічена нога мордує хлопця постійними болями. Тепер перелом треба не лише лікувати — криву гомілку доведеться ламати наново, тривалий час виводити у вірне положення і лише потім зрощувати за допомогою клітинних технологій. Звісно ж, тепер ціна лікування очевидно суттєво зросте. І це для Віталія — останній шанс.
Другий огляд, лютий 2017: пластину зняли, кістки частково зрослися. Криво й неправильно
Та й це станеться зовсім нескоро: ресурси медичного проекту теж не безмежні. Усі лікувальні процедури фінансують коштом народних пожертв, які волонтери Всеукраїнського центру волонтерів «People’s Project» збирають у рамках проекту «Біотех-реабілітація поранених». Тож коштів, аби одразу вилікувати усіх бійців, просто немає. Сьогодні у черзі на участь в проекті стоїть дванадцять бійців. Першою чергою на лікування беруть найтяжчих, тих, хто просто більше не може чекати. І от Віталій, навіть із його покаліченою ногою, — поки не у їхньому числі.
Найскладніші випадки, – Віталія в тому числі, – особисто розглядає сам Володимир Оксимець
Що ж буде далі? Навряд чи найближчими днями МОЗ змилостивиться і дозволить лікувати цих хлопців державним коштом. Найімовірніше, і далі лікуватимемо власними силами — потроху, помалу, по одному-два пацієнти. І далі збиратимемо кошти і проситимемо про допомогу простих людей, благатимемо про допомогу спонсорів — іншого виходу у нас, волонтерів, просто нема. Адже інакше поранені бійці назавжди стануть тяжкими каліками.