І знову рекорд, правда, геть сумний. Україна наблизилася до щоденного числа у дві тисячі – це кількість людей щодоби, у яких виявляють коронавірусну інфекцію. Лише сьогодні за добу шпиталізували вже аж 463 людини. І це – найбільше за час епідемії.
До всього, очільники МОЗу ухвалили рішення про відкриття лікарень другої черги для терапії хворих на Ковід-19. Вже найближчими днями вони відкриють двері для пацієнтів та поєднаються з опорними лікарнями першої черги. Крім іншого, що особливо відзначив голова Центру громадського здоров’я МОЗ України, за два місяці ми “відкриваємо” черговий сезон захворювання на грип. А це, на тлі епідемії Ковід-19, може суттєво перевантажити лабораторні центри, які проводять відповідні тестування та дослідження.
Зазначимо, що ці кроки певним чином фіксують об’єктивну ситуацію: з нашого досвіду співпраці з медиками, з хворими на коронавірус вже давно стикаються та працюють у багатьох лікарнях та медичних закладах, незалежно від їхнього статусу. І якщо у офіційних звітах ситуація з опорними лікарнями та їхнім забезпеченням близька до непоганої, то деякі інші медичні заклади, особливо регіональні та периферичні, до цього переліку опорних медзакладів просто не включають. Відповідно, в реальності ситуація із забезпеченням у лікарнях майже скрізь не така хороша – це ще дуже м’яко кажучи.
Ми і самі продовжуємо роботу за проектом “Другий фронт”, в рамках якого спершу забезпечували медиків захисним спорядженням і працювали виключно з опорними лікарнями. Втім, ця межа дуже швидко стерлася: попри всі офіційні заяви про створення окремих фондів для боротьби з коронавірусом та прекрасне забезпечення медичних закладів усім необхідним, ми змушені були оперативно реагувати на чисельні прохання від самих медиків на місцях. Ми вже передали на користь медиків понад 20 000 одиниць різноманітного спорядження та захисту на суму понад 700 000 гривень.
Останні з наших передач – це ще партія ІФА-тестів для медзакладів у Миколаєві. Цю останню партію ми ще передали, чим закрили гостру потребу ще на якийсь час і, впевнені, допомогли ще декільком сотням пацієнтів. Але це ми зробили востаннє: наступним кроком ми ініціюємо офіційні звернення до влади, бо ж ситуація, коли в бюджеті медзакладів є гроші на закупівлі, але медиків фактично змушують діставати все критично необхідне у волонтерів, – погодьтеся, дуже некрасива. Годі.
Крім того, учора ми закупили та відправили партію захисних масок до спеціалізованого інтернату у Кременчуці. Там опікуються дітьми з особливими потребами, і теж потребують хоч якихось захисних засобів. Ситуація ж з державним фінансуванням подібних закладів, погодьтеся, не найкраща. Відзвітуємо по завершенню передачі та оформлення.
Станом на зараз у нас немає гострих потреб, які ми мусимо закрити от просто зараз. Проте із певною періодичністю до нас все ще звертаються медики, яким потрібно оперативно допомогти, а на державу сподіватися зась. Ми не беремося за ті потреби, які вже точно мусять закрити коштом бюджету чи відповідних державних кризових фондів. Але якщо мова йде про безпеку самих лікарів чи пацієнтів, – тут просто мусимо допомогти. Для таких випадків ми і створюємо оперативний резерв коштів, який зараз вже вичерпано до нуля. Тож якщо ваша ласка, ми просимо вас долучитися до подальшої участі у проекті. Ми ж обіцяємо витрачати зібрані кошти розважливо, і виключно на ті потреби, які не забезпечити ніяк інакше. Зрештою, епідемія коронавірусної хвороби, як би кожен з нас не ставився до цього питання, – наша спільна проблема. І долати її нам теж разом.