До речі, хочете знову зазирнути за лаштунки? Розкажемо вам про те, що дуже скромно згадали у ЗМІ, і, звісно, покажемо трішки більше.
Доки ми ними любувалися, перший потік курсантів першої Водолазної школи ЗСУ завершив свій курс навчання. Отже сили, що захищають Незалежність та саме існування України, поповнилися ще кількома унікальними фахівцями. Найближчим часом випускники Школи відбудуть назад, до своїх підрозділів. До речі, серед перших слухачів курсу були і водолази Флоту, і представники поліції, і навіть бійці ДСО – тож тільки уявіть, скільки користі у своїх підрозділах вони тепер можуть зробити! Базовий курс ВШ ЗСУ розрахований навчити організаціі виконання нескладних водолазних робіт (пошукових, оглядових, монтажних) на глибинах до 30 метрів, користуватися автономним легководолазним спорядженням (аквалангом) і мати адаптивні навички для роботи у підводному середовищі.
Курсанти ВШ ЗСУ проходили підготовку за новою програмою, розробленою в тому числі завдяки волонтерам ШВВ. І хоча сама кваліфікація називається “водолаз”, фактично поки що це початковий базовий курс, навики випускників якого вже потім можна буде вдосконалювати за допомогою подальших спеціалізованих навчальних курсів – наприклад, для фаху “водолаз-мінер” або “водолаз спеціального призначення”. Програму побудовано саме таким чином для того, щоб не розпорошувати ресурси і проводити навчання за чітко заданими спеціалізаціями майбутніх фахівців. Наприклад, підготовка флотських водолазів-рятувальників у країнах НАТО займає 6-8 місяців, передбачає освоєння трьох різних типів водолазного спорядження та різноманітні навички виконання складних робіт на глибинах до 60 метрів. Натомість позаштатному “корабельному” водолазу такий обсяг знань не потрібен, його завдання – дрібний поточний ремонт корабельних систем на глибинах до 10 метрів. І навчатимуть його саме в рамках мінімальної базової програми.
Начальник Академії військово-морських сил імені П. С. Нахімова, перший заступник командувача ВМС України, контр-адмірал Олексій Неїжпапа урочисто вітає випускників та вручає відповідні документи
Сам випуск проходив фактично у два етапи: по-перше, курсанти вперше за всю історію українських ВМС виконали спуск на значну глибину. Та про це в деталях ми розповімо трохи згодом. По-друге ж, вже у ході скромних урочистих заходів, започаткували і нову традицію: отримати ластами по… Втім, далі дивіться самі – ТРС МО України “Бриз” відзняла чудовий сюжет.
В цей похмурий, але світлий день курсанти отримали відповідні документи, подяку командирів та світлі й хороші враження. Випускників почастували навіть святковим тортом, розрізати який довелося ножем, який командири… викинули у відкрите море! Тож довелося їм розгортати водолазні станції і проводити перше занурення вже не як курсантам, а як грізним бойовим водолазам, у компанії своїх колег та вчителів. І це – саме та чудова традиція, яка відтепер супроводжуватиме кожен випуск майбутніх бойових підводників.
Щирою подякою та відповідними грамотами відзначили і наших добрих друзів (хоча хто з водолазів нам не добрий друг?). Очільників та інструкторів волонтерського проекту “Школа військових водолазів“, які взяли активну участь у самому заснуванні Школи та подальших інтенсивних тренуваннях курсантів, теж привітали на урочистостях.
Начальник пошуково-рятувальної служби Командування ВМС ЗСУ, капітан 1 рангу Олексій Нестеров вітає активного волонтера, військового водолаза і співзасновника ШВВ Костянтина Миргородського
І це геть не дивно: вже кілька років хлопці активно опікуються та забезпечують сучасним спорядженням водолазні підрозділи, активно включилися та розробили програми тренувань для Водолазної школи Флоту, а з часом, вже в процесі навчання, – і самі узялися тренувати майбутніх водолазів. Адже кожен водолаз-початківець повинен мати адаптивні навички для роботи у підводному середовищі. Саме цьому і посприяли волонтери, розробивши програму спеціальної фізичної підготовки тривалістю 42 години. Аналог такої програми раніше був відсутній у підготовці вітчизняних водолазів. І все це, відзначимо, на виключно волонтерських засадах, за власний кошт. Тож всі подяки Костянтину Миргородському, Максиму Якимову та Юрію Писарчуку – хай хтось посміє сказати, що не заслужені!
Попри те, ми продовжуємо збір коштів за спільним проектом “Школа військових водолазів“. Перший курс навчання у Школі ВМС показав ті моменти, де ми з вами можемо дієво допомогти. Тут і про певне спорядження, і про оперативні потреби, закрити які найшвидше буде лише волонтерським коштом. А в скорому часі – і про ремонт водолазного судна, яке благодійники передали ССО, а от коштів на його відновлення поки не передбачено. Хлопці з ШВВ вже вклали кількадесят тисяч власних гривень на витратні матеріали, тож тепер треба дозібрати певні кошти і на оплату самих робіт. І це та справа, де може допомогти кожен із нас. Суми до збору там не астрономічні, тож кожен посильний внесок буде дуже і дуже доречним.
Друзі, долучайтесь.
Адже водолази – це не просто таємнича і захоплива справа.
Це, зрештою, стратегічне питання захисту самої нашої країни.