«Буденна робота…», – так починають свою розповідь водолази, які пройшли вже другий етап тренувань у «Школі військових водолазів». Та слухаючи, про що йде мова насправді, нам, волонтерам People’s Project, як і більшості українців, буденним це аж ніяк не видається!
Для Маріупольського загону Морської охорони літо – гарячий сезон у прямому сенсі. Патрулювання акваторії Азову, спостереження за обстановкою на прифронтовій ділянці моря, захист цінних біоресурсів від вилову браконьєрами – це якщо описувати їхню діяльність кількома словами. Катери цього загону день і ніч у морі, а якщо й заходять на базу – то лише для короткочасного відпочинку, ремонту та поповнення запасів палива й провізії.
Та часом море ховає для катерників справжню небезпеку, та й просто – дрібні неприємності. Мова не лише про постійну загрозу обстрілу з території, тимчасово непідконтрольної Україні. Банальна браконьєрська сітка, що намоталася на гвинти та стерно, суттєво знижує швидкість ходу катеру, дає вібрацію корпусу, а іноді і взагалі – виводить катер з ладу! Так сталося і цього разу.
Днями два катери маріупольських прикордонників зайшли в базу на короткочасну стоянку. Команди доповіли про зниження швидкості ходу та недоліки у фунціонуванні системи охолодження двигуна. Розуміючи цінність кожної хвилини, проведеної командою на березі, колеги з ВСДВ миттєво розгорнули водолазну станцію для допомоги катерникам.
Водолази пішли під воду, аби обстежити корпуси. І що б ви думали? Так і є! Гвинти та валолінію одного з катерів міцно обплутала рибальська сітка, яка й давала зниження ходу. Не дуже міцна, на перший погляд, сітка нагрівається від обертів та тертя об гвинти і плавиться, утворюючи міцний пластиковий «корж», який псує сальники, знижує хід. Коли вже доходить до такого, зняти цей шмат пластику – неабияка морока.
На другому ж катері водолази виявили значне засмічення кінгстонів – спеціальних отворів, через які поступає морська вода, аби охолоджувати двигун та генератор. Повне засмічення кінгстонів могло б можло б вивести з ладу двигун! Водолази ВСДВ швидко впорались з роботою – гвинти та кінстони було очищено, і катери знову вийшли в море.
Враховуючи нечисельність нашої корабельно-катерної групи на Азові, підтримувати плавзасоби в стані постійноії готовності – надважливо! Адже замінити пошкоджену техніку фактично немає чим. І в цьму допомогли наші водолази. За словами Олексія, одного з водолазів, які відмінно виконали задачу, все відбулося швидко та злагоджено: «Кораблі зайшли на піт-стоп, неначе боліди Формули-1!»
Нагадуємо, що водолази Маріупольського загону Морської охорони пройшли вже другий етап навчання у «Школі військових водолазів». Збір коштів на цей проект все ще триває. Залишилося зібрати якийсь дріб’язок – менше шести тисяч гривень на ремонт та модернізацію водолазного спорядження для цих тренованих підводних профі! Долучайтеся! Як бачите, у хлопців вистачає роботи – тож маємо подбати, аби у них була змога її виконувати.