Команда вчених з Ліверморської національної лабораторії ім. Е. Лоуренса (Lawrence Livermore National Laboratory, LLNL, США) ідентифікувала ген-регулятор стовбурових клітин (СК), які беруть участь у загоєнні переломів. Відкриття допоможе в розробці нових терапевтичних методів лікування травм, які важко гоються. Результати роботи опубліковані в журналі Bone.
Регенерація переломів включає в себе загоєння кістки, м’язів, судин і тонкої оболонки кістки (окістя). Окістя містить стовбурові клітини, які мігрують до місця травми і диференціюються в хондроцити (формують хрящову тканину) або остеобласти (формують кістку).
До сьогоднішнього дня взаємодія СК окістя і клітин кісткової тканини при лікуванні переломів була мало вивчена. Команда вчених з LLNL і Індіанського університету (Indiana University, США) відкрила Sostdc1 – ген-регулятор активності стовбурових клітин при відновленні переломів. Дослідження показало, що Sostdc1 грає найважливішу роль у процесі самооновлення і диференціації стовбурових клітин, що може бути використано в розробках нових терапевтичних засобів для переломів, які важко піддаються лікуванню.
Існує два типи кісткової тканини: кортикальна – щільна і тверда тканина, яка грає роль зовнішнього шару більшості кісток; і губчаста, яка знаходиться на кінцях довгих кісток, біля суглобів і всередині хребців.
Дослідження показало, що мутантні миші, позбавлені гена Sostdc1, незважаючи на більш низьку трабекулярну щільність кісткової тканини, мали потовщений і більш щільний кортикальний шар кістки, який відновлювався після перелому в менші терміни в порівнянні з генетично нормальними аналогами.
Крім того, вчені продемонстрували, що придушення гена Sostdc1 індукує проліферацію популяції стовбурових клітин і їх міграцію до місця травми, прискорюючи регенерацію.
Більш ранні дослідження виявили участь гена Sostdc1 в імплантації ембріона, формуванні зубів і волосяних фолікул, у процесі розвитку захворювань нирок і прогресуванні раку.
«Наша робота описує не вивчену раніше функцію гена Sostdc1, підкреслюючи його потенційну роль в обміні речовин і відновленні скелета», – говорить Гебі Луц (Gaby Loots), біолог з LLNL і провідний автор статті.
Дослідження показало, що Sostdc1 грає важливу роль у формуванні та відновленні губчастої кістки на ранніх стадіях регенерації після перелому, а його відсутність впливає на поведінку стовбурових клітин у відповідь на пошкодження.
«Наші подальші дослідження дозволять поліпшити роботу стовбурових клітин в інших тканинах», – каже біолог LLNL Ніколь Коллетт (Nicole Collette), перший автор статті.
Раніше People’s Project повідомляв як за допомогою біотехнологій вберегли руку розвідника від ампутації. А нещодавно лікарі відростили нову кістку пораненому бійцю батальйона “Донбас”.
В рамках проекту “Біотех-реабілітація поранених“ лікарі клініки ilaya, за допомогою новітніх біотехнологій, відновлюють пошкоджені кінцівки та суглоби поранених українських військових.
Наразі триває збір коштів на лікування п’ятьох поранених, ще четверо чекають в черзі, щоб долучитися до проекту. Для них біотехнології – єдиний шанс одужати. Оскільки держава, через законодавчі та інші обмеження, не може підтримувати біотехнології у лікуванні, поранені солдати сподіваються лише на допомогу Народу.
Закликаємо долучатися до благодійної справи і допомогти нашим захисникам.