Після інсульту виникає запалення у пошкодженій частині мозку. Досі воно розглядалося як негативний наслідок, який повинен бути ліквідований як можна швидше. Але, як з’ясовується, є і деякі позитивні сторони запального процесу, і вони дійсно можуть допомогти мозку само відновитися.
Таке відкриття зроблене групою вчених з Лундського університету (Швеція) під керівництвом професора Заала Кокайі (Zaal Kokaia). Команда професора неврології. Олле Ліндвалл (Olle Lindvall) займалася вивченням стовбурових клітин. Співпраця проводилася спільно з Інститутом Вейцмана в Ізраїлі. Міжнародна група вчених змогла довести важливу роль запалення після інсульту, що в подальшому допоможе розробити нові методи відновлення.
При інсульті нервові клітини в пошкодженій області головного мозку гинуть, викликаючи запальний процес, який залучає клітини імунної системи. Серед них знаходяться моноцити – тип білих кров’яних клітин, що утворюються в кістковому мозку. Моноцити доставляються в запалену область, і тут вони трансформуються в макрофаги, які прибирають мертві тканини. Вони також виділяють речовини, які допомагають мозку відновитися. Більшість пацієнтів, які перенесли інсульт, приречені на тривалий відновлювальний процес. Але в ряді випадків спостерігалися спонтанні поліпшення, але їх точна причина була невідома. Дослідники вважають, що поліпшення відбувається частково через речовини, що викидаються імунними клітинами.
Вчені вважають, що майбутній метод лікування – той, який міг би ґрунтуватися на нових висновках. На відміну від стандартного підходу, це лікування може початися протягом перших кількох тижнів, а не протягом перших годин після інсульту. Дослідники зосередилися на тому, що відбувається в мозку під час цієї більш пізньої стадії. Крім усього іншого, вони були першими, хто показав, що після інсульту мозок виробляє нові нервові клітини з його власних стовбурових клітин.
Вчені планують продовжити експерименти на тваринах, щоб побачити, чи може самовідновлення бути покращено за рахунок додавання нових моноцитів у мозок або шляхом стимулювання виробництва моноцитів в кістковому мозку. «Очевидно, що існує різниця між мишами і людьми, але немає ніяких ознак того, що наш мозок функціонує по-різному в зв’язку з цим», – зазначив Ліндвалл. Крім того, він стверджує, що це нове розуміння щодо позитивних наслідків запалення також може бути застосовано до інших захворювань.
Співробітники дослідницької групи з Ізраїлю отримали аналогічні результати в разі пошкодження спинного мозку. «Це не менше, ніж зрушення парадигми в дослідженнях, тому що запалення в багатьох випадках розглядається як чисто негативне явище, яке має бути прибрано з використанням будь-яких засобів. Тепер ми розуміємо, що ця точка зору є занадто спрощеною», – заявили вчені. Дослідження було недавно опубліковано в міжнародному журналі Neuroscience.
джерело:
http://www.med.lu.se/english/news_archive/160502_stroke
http://www.jneurosci.org/content/36/15/4182.short
Нагадуємо, що в рамках проекту Біотех-реабілітація поранених лікарі клініки ілая, за допомогою новітніх біотехнологій, відновлюють пошкоджені кінцівки військових. Наразі на проекті триває збір коштів на лікування двох поранених, ще близько п’яти чекають в черзі щоб долучитися до проекту. Для них біотехнології – єдиний шанс повернутися до здорового життя. Просимо долучатися до проекту і підтримати наших захисників.